Primerjava različnih vrst laserjev
Pogosti laserski stroji, ki so na voljo
Laserski stroji, ki so na voljo na trgu se v glavnem razlikujejo glede na laserski vir, ki ga uporabljajo. Večinoma govorimo o CO2 laserjih, diodnih laserjih in kristalnih laserjih. Vsak laser ima svoje prednosti in pomankljivosti ter je primeren za različne materiale.
CO2 laserski stroji (plinski laser)
CO2 laserji so plinski laserji, ki uporabljajo zmes plina ogljikovega dioksida, ki je električno stimuliran. Z valovno dolžino 10,6 mikrometrov se v glavnem uporablja za delo z nekovinskimi materiali in večino plastik. CO2 laserji nudijo relativno visoko učinkovitost in zelo dobro kakovost laserskega žarka. Zato so najbolj uporabljeni tipi laserja.
Primerni so za: les, akrilno steklo, steklo, papir, tekstile, plastike, folije in filme, usnje in kamen.
Diodni laserski stroji
Diodni laserji spadajo s skupino laserjev trdnega stanja. Laserski žarek generirajo tako da ga ojačajo s posebno oblikovanimi steklenimi vlakni, katere oskrbujejo z energijo preko diodnih šob. Diodni laserji z valovno dolžino 1,064 mikro metra generirajo izjemno majhen premer gorišča. Kot rezultat je intenzivnost do 100 krat večja kot tista pri CO2 laserjih z isto porabo energije.
Diodni laserji so optimalno primerni za označevanje kovin, graviranje kovin in visoko kontrastno označevanje plastik. Diodni laserji nimajo potrebe po vzdrževanju in zagotavljajo dolgo življensko dobo – vsaj 25.000 ur delovanja laserja.
Primerno za materiale kot so: kovine, pobarvane kovine, plastike.
Nd:YAG, Nd:YVO (kristalni laserji)
Kot diodni laserji tudi kristalni laserji spadajo v skupino laserjev trdnega stanja. Moderni laserji za označevanje so dovajani preko šob (v preteklosti preko flash svetilk). Najbolj pogoste vrste laserja v tej kategoriji so Nd:YAG (neodymium-doped yttrium aluminum garnet) in NdYVO (neodymium-doped itrij ortho-vanadate). Z 1,064 mikrometra imajo kristalni laserji isto valovno dolžino kot diodni laserji in so zato tudi primerni za označevanje plastike in kovin.
Za razliko od diodnih laserjev ti laserji vsebujejo relativno drage šobe, ki se obrabljajo. Potrebno jih je zamenjati po približno 8.000 do 15.000 urah dela z laserjem. Kristal ima ravno tako krajšo življenjsko dobo kot diodni laser.
Primerno za: kovine, pobarvane kovine, plastike.